YAPISAL KABLOLAMA

yapısal kablolamaTeknolojinin hız kesmeden sürekli oalrak gelişmesi, kurumsal ağların, verinin yanında ses, video ve diğer grafik tabanlı uygulamaları da destekleyebilecek seviyede olması zorunluluğu beraberinde getirmektedir.

  Bütün bu uygulamaların yer aldığı bilgi sisteminin üstüne kurulacak olan yapısal kablolamanın önemi bu nedenle oldukça fazladır.

  Dolayısı ile bir işletmenin bilişim alt yapısının her biriminin düzenli ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için yapısal kablolamaların kaliteli ürünler kullanılarak alanında uzman kişilerce projelendirilmesi ve uygulanması gerektiğini unutmayınız.

  Net Sistemleri olarak, müşterilerinden aldığı güvenin getirdiği sorumluluk ve marka anlayışı ile kurumlara özel projeler tasarlıyor ve projelendiriyoruz. Bu paralelde iletişim dünyası için hayati önem taşıyan yapısal kablolama projelerinde kurumların otomasyonunu sağlarken, ses, veri ve görüntünün taşınmasını da mümkün kılıyoruz.

  Kaliteli ve iyi projelendirilmiş yapısal kablolama sayesinde, binada bir kez yapılacak olan, iletişim altyapısı sonucunda her yeni teknolojiye sürekli yatırım yapmaya gerek kalmamakta ve mevcut yapı üzerinden ekstra maliyet ve iş kaybına da sebebiyet verilmemektedir.

  Net Sistemleri ; yapısal kablolamanın o işletmeyi ya da binayı çok uzun yıllar yatırım yapmayı gerektirmeyecek şekilde tasarlanması gerektiğinin bilinciyle, sistemin en verimli şekilde çalışabilmesi için gereken en kısa, en doğru ve en güvenilir yolu bulup, uygun donanımları kullanarak uzun vadeli çözümler sunmaktadır.


Süreçler

  • 1.Kablolama:
   Yapısal kablolama yapılırken kullanılan kablolar ve kanallar uzunluk limitlerine, bağlantı ve bükümlere, data kablolarının enerji hatları yanından geçmemesine, olası yangın tehlikesi için önlemler alınmasına ve kabloların ezilmemesi gibi faktörlere dikkat edilerek kablolama yapılmalıdır.

 

  • 2.Sonlandırma:
   Kullanılan konnektörler, data prizleri standartlara uygun olmalıdır. Sonlandırma işlemi sırasında yapılan işlemler ileride doğabilecek problemlere neden olmamalıdır. Ayrıca kablo konnektör kayıplarının en az olması için gereken bağlantı şekil uygulanmalıdır.

 

  • 3.Topraklama:
   Kurulan sistemin dış manyetik alanlardan etkilenmemesi için topraklama gerekli standartlarda yapılmalıdır. Eğer STP kablo kullanıyorsa STP dağıtım panelleri direkt topraklanmalıdır.

 

  • 4.Etiketleme:
   Dağıtım panelleri, kablolar ve prizler etiketlenerek ağın topolojisi oluşturulmalıdır.

 

  • 5.Onay Testi:
   Tüm kablolama işlemi bittikten sonra test cihazları ile EIA/TIA standart uyum testleri yapılmalıdır. Tüm uçlar tek tek karakteristik değerleri belirlenmeli ve uymayan uçlar tekrar incelenerek standartlara uygun duruma getirilmelidir.

 

  • 6.Kabinler ve çerçeveler:
   Kullanılan kabinler monte edilirken. data ve enerji hatları için gereken bağlantı standartlarına uyulmalıdır.

Yapısal Kablolama uygulama alanlarımız;

• Data Kablolaması
• Şebeke ve UPS Enerji Kablolaması
• Telefon Kablolaması
• Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Kablolaması
• Güvenlik Sistemi Kablolaması
• PVC ve Metal Kablo Kanalı Uygulamaları